Cilj istraživanja:
Putem transnacionalne i komparativne empirijske analize specifičnosti nacionalnih slučajeva i integrativnog metodološkog pristupa, ova studija adresira transformaciju i prezervaciju psihosocijalnog zdravlja kod žena prisilnih migrantkinja u BiH, Srbiji i na Kosovu. Studija je zasnovana na otvorenom istraživačkom pitanju, koje glasi: Kako se iskustvo međuetničkog nasilja, masovnog ratom-uslovljenog raseljavanja i dugoročne tranzicije odražava na psihosocijalno zdravlje žena u BiH, Srbiji i na Kosovu, te šta treba učiniti kako bi se adresirale psihosocijalne potrebe identifikovane u svrhu poboljšanja postojećih praksi i politika u oblasti mentalnog zdravlja i psihosocijalne zaštite?.
Projektni tim:
Na projektu radi 21 istraživač u komplementarnim i višedisciplinarnim timovima, koji su u svakoj zemlji sačinjeni od istraživača iz oblasti prisilne migracije, psihologije, socijalnog rada, socijalne antropologije i javnih zdravstvenih politika. Projekat vodi Dr. Selma Porobić, te koordinira timom od 5 istraživača u BiH kao i partnerskim organizacijama - Grupa 484 u Srbiji i IPOL na Kosovu.
Sve kontakt informacije, dinamika radnih timova, ciljevi projekta, outputi i aktivnosti su detaljno prezentovani na website-u https://www.rrpp-efm.net